» Поради

Народні прикмети на Великдень

За багато століть святкування християнами Пасхи, світлого Христового Воскресіння, з’явилися і збереглися до наших днів безліч прикмет, повір’їв та обрядів народної магії.З самого ранку на Великдень всі православні люди йшли на дзвіницю.

У це свято туди пускали всіх охочих. Вважалося, що передзвін дзвонів в день Христового воскресіння тиждень по-справжньому чарівними силами – ударивши в дзвін, віруючі люди просили гарного врожаю, миру й злагоди в родині, а дівчата красивого і багатого нареченого. Якщо людина говорив своє прохання від чистого серця, то вона обов’язково збувалася.

У народі існувало маса прикмет на Великдень, правдивість яких навіть не ставилася під сумнів. Тиждень після Великодня – час сватання. Свати ходили один до одного в гості, а наречений свою кохану в цей час повинен був називати тільки по імені та по батькові.

Так, той хто першим побачить схід Сонця на Великдень, той буде не знати бід весь рік.

Дівчата, щоб вийти заміж повинні були під час церковної служби на Великдень потрібно сказати про себе: «Воскресіння Христове! Пошли мені нареченого холостого! ».

Якщо дитина народилася в пасхальну неділю, то він стане відомим, знаменитим чоловіком. Той же, хто народився на пасхальному тижні, буде мати міцне здоров’я.

Після ранкової служби потрібно якнайшвидше дістатися до будинку і взятися за святкову трапезу: чим швидше це зробити, тим успішніше підуть справи.

Прикмети на Великдень кажуть, що великі люди, які можуть навіть змінити хід історії, народжуються не просто у Великодню неділю, а ще опівдні і в сорочці. А щоб малюк ріс міцним і сильним, вранці у Великодню неділю його треба поставити ніжками на сокиру і сказати: “Як сталь міцна, так і ти будь міцний і здоровий. Амінь. А от якщо дитина народилася в Страсну п’ятницю, то його чекала важка, нещаслива доля. У такому випадку мати ходила до знахарок і чаклунок, щоб вона відчитала немовля від майбутніх бід.

Поганою прикметою вважалося, що якщо паски потріскалися. Це означало, що цілий рік не буде в родині щастя

В це велике свято заборонялося напиватися і голосно кричати, тому що під час великоднього тижня сатана в пеклі лежить, не ворухнеться, а Христос по землі ходить.

Хороша прикмета на Великдень почути зозулю – це віщує поповнення в сімействі, а молодим дівчатам – швидке заміжжя. Наші прадіди обов’язково кришили шматочок освяченого паски птахам, закликаючи таким чином успіх і багатство.

Поганою прикметою вважається, якщо під великодньої служби в церкві гасне свічка, а от якщо вона догоріла до кінця служби і людина сама її загасив, то це до добра. У свято Пасхи і протягом усього тижня за нею церква не вінчала молодих – відволікатися на мирські свята вважалося великим гріхом.

У Великий, або як його ще називають чистий, четвер кожна господиня влаштовувала в будинку генеральне прибирання і дочиста вимивала весь бруд. У народі кажуть, що в брудний будинок свято не приходить.

Якщо ви відчуваєте постійні труднощі з грошима, на Великдень обов’язково подайте жебракові монетку – весь рік ви не будете знати потреби.

Дівчата в цей день наводили красу – освячене червоне пасхальне яйце клали у воду, а потім цією водою вмивалися. Мами захищали своїх дітей таким чином – починаючи з Великодня і весь Великодній тиждень малюкам натщесерце давали спочатку шматочок освяченої паски. а потім тільки годували решті їжею. А щоб у родині був мир, лад і ніхто не сварився між собою, пасхальну трапезу обов’язково потрібно починати всією сім’єю і кожен повинен в першу чергу з’їсти по шматочку паски і яйця, які були освячені в церкві.

 Жінка, у якої ніяк не виходить завагітніти, на Великдень повинна поставити поруч із собою зайву тарілку покласти туди шматочок паски зі словами: “Паска для діточок!”. Після трапези цей шматочок кришили птахам.

На Великдень, як і на Благовіщення, на знак весняної свободи відпускалися на волю птахів. Випускаючи, загадували бажання – вважалося, що птах це небесне створення, і вона передасть його всевишньому.

Свічки, куплені на Великдень у церкві зберігали весь рік – ними благословляли молодих, ставили їх біля тяжкохворих, виганяли з їх допомогою нечисту силу з будинків.

Люди у віці весь Великодній тиждень, розчісуючи волосся, говорили такі слова: «Пошли мені, Господи, стільки ж онуків, скільки волосся на гребінці».

Залишки воску від великодніх свічок зберігали до наступного Великодня – за народними прикметами це служило оберегом дому від пожежі, а родині від проклять.

Чоловік і дружина повинні за сніданком в пасхальну неділю вдарити фарбовані яйця один об одного, у кого яєчко не розбилося, той і буде “головою” сім’ї весь рік.  Якщо ваша дитина примхлива і плаксива, у Великдень батьки повинні обов’язково піти до церкви замолювати свої гріхи.

Щоб урожай не постраждав від граду, посухи або злив, селяни на Великдень закопували в землю на поле шкаралупу від великодніх яєць. Якщо в господарстві були корови, вівці чи інша скотина, то на Великдень їх уважно оглядали: смирну залишали, а ту, що ворочалася, продавали або забивали. Весь Великодній тиждень на сході сонця ганяли з жердин курей, щоб вони знесли більше яєць.

Поганою прикметою вважалося проспати на Великдень ранкову службу – це пророкувало невдачі. 

Особливо сміливий у Великодню ніч підглядали в замкову щілину в церкви – говорили, що можна побачити, як христосуються між собою вже померлі люди. А щоб побачити покровителя будинку – будинкового. у вівторок на пасхальному тижні піднімалися на горище, тримаючи в руках церковну свічку, що горить.

Якщо на пасхальному тижні ви побачили уві сні померлого родича це означає, що в майбутньому році в родині ніхто важко не захворіє і не помре.

Гарна погода на Великдень вважалася передвісником спекотного літа, хмарна погода означала холодне посушливе літо; Якщо на небі було видно багато зірок, це означало, що ще будуть заморозки; За народними прикметами якщо на Великдень вже весь сніг розтанув, значить урожай цього оду буде багатий. Також заможний рік віщували сильні дощі на пасхальному тижні. Гроза на пасхальному тижні вважалася прикметою пізньої і сухої осені; Побачити на Великдень різнокольоровий захід вважалося відмінним ознакою і обіцяло велику удачу.

Також за традицією православний люд зустрічаючись вітали один одного словами “Христос воскрес!” і тричі цілувалися. Великодні поцілунки вважаються особливими знаками. Якщо перший поцілунок припадав в ліву щоку, це означало, що людина до вас не дуже добре ставиться. Поцілунок в праву щоку висловлював надію на дружні відносини в майбутньому. Закохані пари також трепетно ставилися до поцілунків на Великдень.

Поганою прикметою вважалося поцілуватися на порозі – це обіцяло розлуку. Також якщо під час поцілунку почути каркання ворона, то закохані могли скоро розійтися. А от якщо поцілунок відбувався під деревом, то це обіцяло радісне життя.

Категорія: Поради | Додав: enjoy
| Теги: примети на пасху
Коментарів: 0
close
Додати свій рецепт