» Поради
Що їсти при діабеті

Цукровий діабет розвивається на тлі нестачі гормону інсуліну в організмі. Цей гормон виробляється підшлунковою залозою. Низька концентрація інсуліну викликає гіперглікемію - надмірний вміст глюкози в крові. Порушується обмін речовин, погіршується самопочуття. Поступово хвороба вражає всі органи і тканини, клітини отримують недостатнє харчування і не можуть нормально функціонувати. Причини виникнення діабету не вивчені до цих пір. Існуючий з давніх часів міф про те, що часте вживання цукру і солодких продуктів може привести до порушень вироблення інсуліну, не відповідає дійсності.

Діабет нерідко розвивається при деяких проблемах з імунною системою, після важких соматичних захворювань, інтоксикацій, на тлі ожиріння. Рідше зустрічається так званий "діабет вагітних", обумовлений специфічними гормональними порушеннями. Як і інші тяжкі ендокринні захворювання, діабет лікують комплексними методами.

Повне одужання зазвичай неможливо, але при дотриманні всіх рекомендацій дієтолога і ендокринолога хворий може вести повноцінне життя. Основною метою дієтичних обмежень при цукровому діабеті є нормалізація обміну речовин на тлі нестачі інсуліну, а також зниження рівня глюкози в крові. Дозування інсуліну повинен розрахувати лікар, завдання хворого - не порушувати дієту і виконувати призначення спеціаліста.

Існує 2 типу цукрового діабету. Захворювання другого типу зустрічається рідко, переважно у літніх людей. Зазвичай при цьому недугу не потрібно щоденне введення інсуліну - досить приймати ліки в таблетках і стежити за калорійністю щоденного раціону. Нерідко зниження маси тіла і збалансоване харчування можуть привести до практично повного виліковування пацієнта.

Діабет 1 типу найбільш поширений. Він розвивається внаслідок поступової або раптової загибелі бета-клітин підшлункової залози (саме вони виробляють життєво необхідну нам гормон інсулін). Для того, щоб швидко підібрати щоденну дозу введеного інсуліну і не викликати погіршення самопочуття, слід дотримуватися певних обмежень.

Якщо здорова людина може приймати їжу в будь-який час доби, керуючись виключно відчуттям голоду і особистими смаковими уподобаннями, то хворий на діабет повинен пам'ятати - інсулін в його організмі не виробляється, і повноцінне засвоєння продуктів можливо тільки при строгому дотриманні графіка харчування. Скласти його нескладно.

Як відомо, продукти складаються з трьох основних біохімічних компонентів - вуглеводів, жирів і білків. Кожен компонент життєво необхідний для підтримки нормального обміну речовин і повноцінного функціонування нашого тіла. Вуглеводи підвищують рівень цукру в крові, білки і жири не володіють такою дією. Відповідно, в раціоні хворого на цукровий діабет мають бути присутні білкові продукти, а також їжа, що містить тваринні та рослинні жири. Всупереч сформованому в суспільстві думку, діабетик зовсім не повинен відмовлятися від вуглеводної їжі! Але її кількість треба ретельно розраховувати, виходячи з щоденної дози інсуліну і часу введення гормону в кров. Необхідно також запам'ятати, в яких продуктах міститься найбільше легко засвоюваних вуглеводів.

Підвищення вмісту глюкози в крові може бути викликане вживанням в їжу зернових продуктів (хліба, макаронів, круп'яних страв, кукурудзи), свіжих і консервованих фруктів, картоплі, будь-яких молочних продуктів, а також солодощів. Від останніх, безумовно, можна відмовитися, але інші страви неодмінно повинні бути присутніми в раціоні, інакше порушення обміну речовин будуть прогресувати. Для полегшення підрахунку кількості вуглеводів, що надходять в організм, була розрахована спеціальна величина - хлібна одиниця (ХЕ). За одну одиницю приймають кількість продукту, в якому міститься 10 - 12 г вуглеводів (наприклад, невеликий шматок хліба).

Дане поняття є умовним, але на його основі неважко розрахувати кількість глюкози, що надходить у кров, і обсяг інсуліну, який необхідно ввести до або після їди. Наприклад, 1 ХЕ - це дрібний апельсин, 1 стакан молока, 3 столові ложки круп'яної каші. Більш докладні рекомендації, а також таблиці, що спрощують всі підрахунки, можна отримати у дієтолога або ендокринолога. Хворий на діабет може заздалегідь розрахувати, скільки ХЕ міститься в запланованому сніданку або вечері, ввести інсулін короткої дії, попередньо перевіривши рівень глюкози в крові, а потім з апетитом поїсти, не замислюючись про наслідки.

Деякі гіпервідповідальним хворі намагаються максимально обмежити різноманітність споживаних продуктів, побоюючись помилитися в розрахунку калорій і порушити баланс інсуліну й глюкози в крові. Наприклад, чомусь вважається, що чорний хліб при діабеті набагато корисніше, ніж білий, хоча вміст вуглеводів в обох сортах приблизно однаково.

Аналогічна ситуація складається з гречаною кашею - вона корисна і смачна, але при ендокринних порушеннях можна їсти і інші круп'яні страви. Хворому діабетом можна їсти навіть звичайні, не дієтичні солодощі, якщо правильно розрахувати їх кількість і не забути про додаткову ін'єкцію інсуліну. Отже, які ж обмеження все ж слід дотримуватися при розрахунку щоденного раціону хворого на діабет? В-перше, харчування має бути дробовим.

Кожна трапеза повинна бути еквівалентна 7 - 8 хлібним одиницям. По-друге, слід відмовитися від "рідкого цукру" - газованих напоїв, чаю з цукром, натуральних фруктових соків. Можна пити газовану воду з цукрозамінників, але зловживати нею не варто. Для зменшення навантаження на підшлункову залозу лікарі рекомендують обмежити або виключити з раціону смажену, копчену, гостру їжу. Пишний хліб з хімічно вибіленої борошна бажано замінити випічкою з борошна грубого помелу, хлібобулочними виробами з висівками, злаковими пластівцями. Вони містять мало вуглеводів і багато дуже корисної клітковини.

Оскільки надмірна маса тіла може погіршити стан хворого на діабет, необхідно докласти достатньо зусиль для профілактики накопичення жирових запасів. Наприклад, для зменшення калорійності слід додавати в їжу менше масла, обсмажувати м'ясо і рибу на сковороді з антипригарним покриттям (а найкраще - готувати в пароварці або аерогрилі).

Категорія: Поради | Додав: enjoy (29.04.2015)
Переглядів: 333
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *:
close